Базальтова вата

Базальтова вата являє собою волокнистий матеріал, отриманий з розплаву гірських порід. У перекладі з англійської «базальтовий утеплювач» звучить як «rock wool» (роквул), що означає «гірська шерсть».

Завдяки волокнистій структурі, в матеріалі накопичується великий об’єм повітря, практично не переміщуваного по товщині продукту, що обумовлено перешкодою з численних волокон. Це, а також невеликий діаметр волокон надає базальтовій ваті високі теплоізоляційні характеристики.

Існує два основних типи базальтових волокон (БВ): безперервне і штапельне. Одним з головних параметрів штапельних волокон є їх діаметр. З урахуванням діаметра, БВ були розділені на кілька груп: мікротонкі (0,6 мкм), ультратонкі (до 1,0 мкм), супертонкі волокна (1-3 мкм), тонкі (від 9 до 15 мкм), потовщені (15- 25 мкм), грубі (від 50 до 500 мкм). Від довжини і товщини волокон залежать багато робочих показників продукту.

Базальтова вата (види представлені м’яким, твердим і напівтвердим продуктом) при виготовленні формується в рулони, мати або плити. Також розділяється на фольговану і нефольговану. Матеріал досить легкий і вільно ріжеться ножем.

Величезним попитом сьогодні користується базальтова фольгована вата, яка використовується в якості утеплювача, вона підходить для багатьох приміщень. Допомагає значно заощадити кошти протягом опалювального сезону за рахунок зниження тепловтрат.

Даний будматеріал є чудовим теплоізолятором, що створює подвійний рівень захисту, а також запобігає збільшенню тепловтрат, що сприяє відображенню тепла всередину приміщення.

Крім того, матеріал з використанням фольги володіє звукопоглинанням, стійкістю до процесів гниття, високою гідро- і пароізоляцією. Даний продукт довговічний і екологічно безпечний. Термін експлуатації досягає 30-40 років.

Фольговані плити з базальтової вати використовуються для внутрішньої і зовнішньої ізоляції, як нежитлових, так і житлових приміщень. Матеріал може бути використаний для підлог, стель, стін, систем вентиляцій, водопостачання, кондиціонування, холодильних установок і інших резервуарів.

Базальтова вата відноситься до категорії «мінеральна вата», яка є узагальнюючим поняттям різних видів теплоізоляційних матеріалів: базальтова вата, кам’яна вата, шлаковата і скловата. Але найякіснішим є продукт на основі волокон з базальту.

Мінеральна вата на базальтовій основі виготовляється з гірських порід. Завдяки відсутності синтетичних домішок, зберігаються природні характеристики натурального каменю. Матеріал виготовляється у вигляді плит і рулонів, представляючи собою мінеральні волокна, переплетені між собою, з додаванням в’яжучих речовин. Низька теплопровідність обумовлена ​​великою кількістю повітря.

За рахунок малої товщини і взаємного тертя волокон запобігає поширенню звукових коливань. Саме ця властивість дозволяє використовувати базальтовий матеріал в якості звукоізоляції. Будучи неорганічним матеріалом, продукт не піддається гниттю і грибковим ураженням.

Володіючи міцністю і високою термічною стійкістю, вата базальтова вогнетривка використовується як протипожежна ізоляція. Плити з базальтової вати, будучи негорючим матеріалом, запобігають поширенню вогню під час пожежі. Матеріал не піддається усадці і не змінює свої експлуатаційні показники протягом тривалого часу. Використовуючись як звукоізоляційна і теплоізолююча конструкція, мінвата з базальту запобігає конденсації вологи на головних (несучих) стінах будівлі, за рахунок відмінної паропроникності. В процесі своєї експлуатації мінвата не виділяє пилу і летких з’єднань. Тому даний будматеріал можна вважати ефективним і екологічно чистим продуктом.

Кам’яна базальтова вата є різновидом мінвати і вихідною сировиною для її виробництва є габро-базальтові гірські породи. Використання натуральних гірських порід і стало причиною назви матеріалу «кам’яним» і «мінеральним». По суті, кам’яна і базальтова вата – це один і той самий продукт. Для його виготовлення гірські вулканічні породи (базальт) обробляють при дуже високих температурах. Порода поділяється на волокна, які є основою для волокнистої структури кам’яної мінеральної вати.

Виробництво мінеральної вати

Спосіб виробництва волокна з каменів був винайдений після знахідок на Гавайських островах після виверження вулкана. Виявлені «Волосся Пеле», що представляються тонкі нитки вулканічної породи, виявилися попередниками сучасних базальтових волокон. Вперше вата з гірської породи була отримана в 1897 р в США.

Що стосується сучасного виробництва, то воно грунтується на принципі, що має подібності з роботою вулкана. Для цього в печі, де температура досягає близько 1500 градусів, з гірської породи отримують вогненний рідкий розплав, витягує в волокно за допомогою різних способів.

Після закінчення процесу волокноутворення вводять в’яжуче: використовуючи для цього метод розпилення на волокно, полив килима з базальтової вати або шляхом приготування гідромаси. Для додання продукту додаткових експлуатаційних характеристик, в процесі виготовлення додаються спеціальні домішки, які підвищують щільність, гідрофобність, паропроникність та ін. Килим з нанесеним на нього в’яжучим піддається термічній обробці при температурі 180-230 градусів, де теплоносієм провокується реакція поліконденсації в’яжучого. Після термообробки базальту і додавання домішок виходить продукт з характерною комірчастої відкритою структурою, здатний ефективно працювати до температури 1000 градусів (верхній поріг).

Органічні речовини в готовій продукції, як правило, містяться в обсязі 3% (по масі). Далі вироби нарізають на плити необхідних розмірів, упаковують і складують.

Comments (14 322)